Lettice RowbothamYoutube’da vakit geçirirken Türkiye’deki Yetenek Sizsiniz Türkiye yarışmasının İngiltere versiyonu olan Britains Got Talent yarışmasına denk geldim. Bu programa da birçok ilginç yetenek başvurmuş ve hepsi birbirinden başarılı. Dikkatimi çeken şey ise meğer benim violine yani kemana garip bir merakım varmış. Videolar arasında gezerken Lettice Rowbotham’ın eğlenceli ve bir o kadar da başarılı violin resitaline denk geldim. Lettice ve violini son derece dikkatimi çekti ve çaldığı müziğin beni eğlendirdiğini farkettim. Ardından Lettice’in yarışma da sunduğu tüm resitalleri indirip evde ve işte dinlemeye başladım.

Bu arada violin ile ilgili birçok bilgi edindim. Bunlardan biri de Lettice’in kendi violini hakkında söylediği şey “Her kemanın kendine has bir kişiliği oluyor ve bunu kemanı kullandıkça fark ediyorsun”.  Bu bilgiyi öğrendikten sonra bir çok farklı violin sanatçısını dinledim ve gerçekten de hepsinin kullandıkları violinin ayrı bir karakteri olduğu gibi her sanatçının da ayrı bir uygulama şekli olduğunu farkettim. Yani aynı violini iki ayrı sanatçı kullanırsa her birinin ayrı lezzetlerde ses çıkardığını farkettim.

Violine bu kadar merak salmışken arkadaşlarımın da biraz başını şişirmiş olacağım ki içlerinden biri bana Lindsey Stirling dinlememi tavsiye etti ve Lindseyi ve violinini dinledikten sonra kemanla ilgili birşey daha farkettim daha iyisini dinledikten sonra eskileri çok fazla haz vermemeye başlıyor.  İstanbula bu ay Andre Rieu geldi ve ben bilet bulamadım. Aslında bir açıdan da benim için iyi oldu, çünkü Andre’yi dinledikten sonra muhtemelen kimsenin violini bana zevk vermeyecekti.

Aşağıda Lettice ve Lindsey’in beğendiğim birer performansını sizlerle paylaşıyorum.

 

Lettice Rowbotham

Lindsey Stirling